• 23 Листопада 2021

Встановлення та робота тахографа в вантажних автомобілях

Пріоритетне значення під час перевезення не лише пасажирів, але й вантажів, має безпека. Для попередження аварійних ситуацій, зумовлених людським фактором, використовуються тахографи – це спеціальні пристрої, які фіксують та контролюють показники швидкості, час, проведений водієм за кермом, а також тривалість відпочинку, загальний пробіг. У розпорядженні перевізників (як приватних осіб, так і компаній) є досить широкий

Пріоритетне значення під час перевезення не лише пасажирів, але й вантажів, має безпека. Для попередження аварійних ситуацій, зумовлених людським фактором, використовуються тахографи – це спеціальні пристрої, які фіксують та контролюють показники швидкості, час, проведений водієм за кермом, а також тривалість відпочинку, загальний пробіг. У розпорядженні перевізників (як приватних осіб, так і компаній) є досить широкий асортимент моделей, але не всі до кінця усвідомлюють важливість їх правильного використання.

Комплексна діагностика вантажних автомобілів дозволяє визначити справність пристрою, але часто проблеми виникають саме через недостатню інформованість водія. Є й ті, хто взагалі не знає, що цифровий тахограф їм потрібен для легальної роботи в Україні та європейських країнах. Ознайомившись із нашим оглядом, ви зможете встановити прилад вчасно і не нарватися на солідний штраф, який накладається не лише за його відсутність, але й за спроби обдурити сучасну техніку.

Чи потрібен тахограф на приватний вантажний автомобіль?

Якщо ви маєте намір займатися вантажоперевезеннями, то навіть у разі веденні діяльності в межах України, доведеться все-таки подумати про дооснащення транспортного засобу. Вже кілька років в нашій країні діє Наказ Мінтрансу №340, відповідно до якого тахограф на вантажний автомобіль потрібно встановлювати, якщо повна маса ТЗ становить більше 3,5 тонн. Це стосується всіх типів вантажоперевезень. Відносно перевізників, що транспортують небезпечні вантажі, правило діє з 2012 року. Не варто забувати також про ЄУТР – угоду країн Європи, яка зобов’язує водіїв (і транспортні компанії теж) використовувати контрольні пристрої, щоб карати всіх, хто порушує обмеження щодо швидкості, часу праці та відпочинку.

Головне, що потрібно знати перед тим, як встановлювати тахограф на вантажну машину

Розібратися, що таке тахограф, дуже важливо, і ось ключові нюанси, які слід знати:

 • пристрій “запам’ятовує” всі пересування автомобіля;
 • будь-яка спроба втручання (фізичного або електронного) буде зафіксована в пам’яті, тому цифрові модифікації не вдасться зламати;
 • показники швидкості відрізняються від тих, які демонструє одометр;
 • якщо відразу купити тахограф, встановити його і відкалібрувати, то легко вдасться уникнути безпідставних претензій з боку дорожньої поліції та відстояти свої права в разі потрапляння в ДТП;
 • за допомогою зафіксованих показників можна точно визначити ефективність роботи водія;
 • завдяки інформації з пристрою можна не пропускати планове ТО, адже ви точно знаєте, скільки кілометрів проїхали;
 • інтерфейс моделей наднаціональний, тобто в ньому використовуються не букви та слова, а всім зрозумілі піктограми;
 • існують різні види тахографів для вантажних автомобілів: аналогові і цифрові, круглі та радіоформату.

Встановлення тахографа на вантажну машину в Україні

Коли мова йде про усунення несправностей, наприклад, потрібен ремонт двигуна ман тга, або дооснащення вантажівки, краще за все скористатися послугами професіоналів. Експерти проконсультують з приводу вибору оптимальної модифікації тахографа, нададуть практичні поради щодо його використання і, звичайно ж, візьмуть на себе технічну частину. Підключення пристрою не займає багато часу, але не всі знають, що в подальшому перевізник або сам водій зобов’язані періодично перевіряти:

 • чи дотримані вимоги, які діють щодо тривалості періодів роботи та відпочинку;
 • наскільки адаптований тахограф для вантажного транспорту;
 • чи відповідає пристрій заявленому в документах типу;
 • чи немає несправностей в роботі (чи були спроби втручання);
 • чи збережена цілісність пломб та таблички пристрою;
 • чи присутнє офіційна маркування і знак ПСТ.

Як користуватися тахографом?

Безліч водіїв звикли до того, що для роботи в сфері вантажоперевезень досить регулярно проходити ТО і виконувати ремонт гідравліки, гальмівної та інших систем в разі появи несправностей. На відміну від інших пристроїв, тахограф не можна просто встановити і “закрити питання”. Їм потрібно навчитися користуватися, щоб потім не платити захмарні штрафи, які в країнах Євросоюзу можуть досягати 400 євро. Основні вимоги прописані в інструкції виробника. Відповідно до них, водій повинен:

 • дотримуватися прописаних в керівництві правил експлуатації;
 • не забувати заповнювати та міняти тахокарти, забезпечувати їх зберігання;
 • коректно керувати режимами роботи;
 • в залежності від модифікації пристрою застосовувати тахокарти або персональну картку щодня в процесі управління машиною;
 • завжди мати при собі протокол про успішне проходження перевірки та адаптації приладу;
 • вручну фіксувати режим роботи та відпочинку, якщо тахограф зламався.

Не лише водій, але й транспортна компанія має певні обов’язки, зокрема, потрібно зберігати отримані з тахографів відомості протягом 12 місяців, проводити перевірки раз на рік, а також впевнюватися, що немає порушень з боку співробітників. Калібрування та заміна блоку ЗКЗІ в цифрових модифікаціях теж, зазвичай, виконується фірмами-перевізниками.

© 2021 СТО "Тір Сервіс Місто"
Он
лайн
чат